Kiedy stosuje się ksylometazolinę?

Ksylometazolina to lek stosowany w przypadku różnych schorzeń w obrębie nosa. Jest on dostępny w postaci kropli do nosa, aerozolu i żelu i znajduje szerokie zastosowanie w łagodzeniu objawów związanych z zatkanym nosem i katarem. W tym artykule omówimy wskazania do stosowania ksylometazoliny.

W jakich wskazaniach stosuje się ksylometazolinę?

Katar i przeziębienie

Jednym z najczęstszych powodów stosowania ksylometazoliny jest katar spowodowany przeziębieniem. Przeziębienie jest wirusowym zakażeniem górnych dróg oddechowych, które prowadzi do stanu zapalnego błony śluzowej nosa. W rezultacie pojawia się katar, obrzęk nosa i utrudnione oddychanie.
Ksylometazolina działa na receptory adrenergiczne w nosie, zmniejszając obrzęk błony śluzowej. Przywraca drożność nosa, ułatwiając oddychanie i łagodząc inne objawy, takie jak kichanie i wyciek z nosa. Jest to tymczasowe rozwiązanie, które przynosi ulgę, ale nie leczy samego przeziębienia.

Alergie i katar sienny

Ksylometazolina może być również stosowana w leczeniu alergicznego kataru siennego. Katar sienny występuje w wyniku nadwrażliwości na pyłki, kurz, sierść zwierząt i inne alergeny. Objawia się zatkaniem nosa, wodnistym wyciekiem z nosa, świądem i kichaniem.
Ksylometazolina działa w tym przypadku, zmniejszając obrzęk błony śluzowej nosa i łagodząc objawy. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe i nie eliminuje samej przyczyny alergii. W celu skutecznego leczenia alergii konieczne może być stosowanie leków przeciwhistaminowych lub immunoterapia.

Zapalenie zatok

Ksylometazolina może być również stosowana w łagodzeniu objawów związanych z zapaleniem zatok. Zatoki to małe jamki w kościach czaszki, których zapalenie może powodować nieprzyjemne objawy. Zapalenie zatok jest często spowodowane zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym.
Ksylometazolina łagodzi objawy zapalenia zatok, zmniejszając obrzęk błony śluzowej i ułatwiając odpływ wydzieliny. Może być stosowana zarówno w przypadku ostrego zapalenia zatok, jak i przewlekłego zapalenia zatok.
Należy pamiętać, aby nie przekraczać zalecanej dawki leku oraz nie stosować preparatów z ksylometazoliną przez okres dłuższy niż 5 dni.

Zapalenie ucha środkowego

Ksylometazolina stosowana jest również w przypadku zapalenia ucha środkowego, pomagając udrożnić trąbkę słuchową.

Podsumowanie

Ksylometazolina jest lekiem często stosowanym w przypadku kataru, a także zapalenia zatok czy ucha środkowego.
Jest to preparat dostępny bez recepty i uważany jest za stosunkowo bezpieczny, jednak należy pamiętać, aby nie stosować go zbyt długo, gdyż może powodować pewną formę uzależnienia.

Bibliografia

http//chpl.com.pl/data_files/2013-05-24_xylometazolin_01_25_krople_do_nosa__chpl_final_version.pdf

Zobacz też:

mometazon.pl

Najnowsze poradniki: